fbpx

Jak rozwój osobisty może de facto zablokować Twój rozwój

 

Wystarczy, że będziesz próbował za dużo świadomie oddychać lub stosować inne wzmacniające metody.

Teoretycznie robisz to, aby się wesprzeć, zmienić na lepsze, odzyskać lub wzmocnić swoje zasoby i „tę lepszą wersję siebie”, prawda? Ale nadmiar spowoduje, że przyćmisz też pozostałą prawdę, która się w Tobie dzieje i która wpływa na Twoje życie. A jest ona przynajmniej tak samo ważna jak ta, którą chcesz osiągnąć czy ta której wolałbyś się trzymać. Ta prawda, która już w Tobie jest, potrzebna Ci jest do tego, aby:

  • pozostać sobą,
  • móc słuchać siebie,
  • połączyć się z zaniedbanymi, potrzebującymi częściami siebie, które powiedzą Ci, czego im brakuje,
  • i aby Twoje emocje zostały usłyszane i ukojone (mam na myśli także te dawno zakopane rany z przeszłości, które wciąż mogą mieć znaczący wpływ na Twoje życie).

Nadmiarowe, nacechowane silną chęcią osiągania oraz nieuziemione podejście do rozwoju zadziała w dużej mierze na zasadzie tabletki:

Działa tak długo, jak długo ją bierzesz!

Najczęściej w końcu przestanie działać. Będziesz czuł, że jesteś pod ciągłą presją lub któregoś dnia po prostu się poddasz. Potem być może wstaniesz, będziesz próbował znowu, ale to uczyni z Twojego życia emocjonalną sinusoidę. Kto z Was już tam był? Ja byłam i to nie raz.

Nie znaczy to, że metody rozwojowe, które nas wzmacniają/pomagają, są złe! Przecież potrzebujemy:

  • zyskać zdrowszy punkt odniesienia,
  • wspierać siebie,
  • inspirować,
  • zmieniać,
  • poszerzać horyzonty.

Po prostu należy pamiętać o tej typowej, pięknie w marzeniach wyglądającej pułapce, która wywoła w nas tylko iluzję, rozczarowanie, spadek poczucia wartości i ogromną presję…

Szanujmy siebie. Rozwijajmy się mądrze.

 


Agata-Mamczur-terapeutka-trener-oddechu

Autorka

Agata Mamczur – terapeutka, profesjonalny praktyk i trener oddechu.

Wspiera osoby, które pragną świadomie pracować nad swoim życiem i wnętrzem, zarówno z powodu różnego rodzaju trudności, jak i w celu własnego rozwoju. Prowadzi konsultacje psychologiczne, sesje oddechowe indywidualne i dla par.

Rezerwacja terminów możliwa tutaj: prosta rezerwacja

 

 

 

Zdjęcie: Agata Mamczur, archiwum własne

Comments are closed.

Cresta Social Messenger