fbpx

Interwencja kryzysowa

Interwencja kryzysowa jest formą pierwszej pomocy w sytuacji kryzysu emocjonalnego.

Doświadczenie kryzysu pojawia się wtedy, kiedy zderzamy się z okolicznościami, które przerastają nasze aktualne możliwości poradzenia sobie z nimi. Może to być np.: śmierć lub ciężka choroba bliskiej osoby, wypadek, bycie świadkiem przestępstwa, rozwód lub zdrada partnera, utrata pracy, ale również zdarzenia pozytywne np.: narodziny dziecka, wygrana w „totka”. Warto pamiętać, że kryzys nie jest oznaką słabości.

interwencja kryzysowa podanie ręki

Celem interwencji kryzysowej jest doraźna pomoc w powrocie do równowagi i odzyskaniu sił w takim zakresie, aby możliwe było podjęcie bardziej długoterminowych działań, mających na celu rozwiązanie problemu. Problem, z którym się mierzymy, może przekraczać nasze aktualne możliwości. To jednak nie oznacza, że problem jest w ogóle nierozwiązywalny. Po prostu potrzebujemy więcej czasu, aby wypracować nowe mechanizmy i umiejętności, które pozwolą nam go oswoić i przezwyciężyć.

Interwencję kryzysową można porównać do pierwszej pomocy przedmedycznej, której instrukcje wiszą w wielu instytucjach i miejscach publicznych:

widzisz wypadek –> zabezpiecz miejsce zdarzenia –> wezwij pomoc –> sprawdź czy poszkodowany oddycha; jeśli nie – podejmij sztuczne oddychanie –> sprawdź, czy ma puls; jeśli nie – podejmij masaż serca –> czekaj na przyjazd karetki.

Po odzyskaniu równowagi pacjent będzie już zdolny samodzielnie pokierować dalszymi działaniami, w tym także korzystając z pomocy specjalisty odpowiedniego dla jego problemu: lekarza, prawnika, psychoterapeuty, terapeuty uzależnień. W praktyce interwencja kryzysowa obejmuje 3 sesje, z których każda ma określony cel i strukturę. Sesje odbywają się w odstępach kilkudniowych (do tygodnia), w zależności od potrzeb i stanu klienta. Czas trwania sesji to od 1-1,5 godz. (pierwsza sesja) do 0,5-1 godz. (ostatnia).

interwencja kryzysowa odzyskanie równowagi

Nasi specjaliści

W naszym gabinecie specjalistą, który wspiera klientów z kryzysem emocjonalnym jest pani Kinga Brzewska.

Kinga Brzewska

Kinga Brzewska

Jestem psychoterapeutką Gestalt oraz interwentem kryzysowym.

Pracuję indywidualnie z osobami dorosłymi.

Umów się na wizytę    +48 730 110 477

Cresta Social Messenger