Interwencja kryzysowa
Interwencja kryzysowa jest formą pierwszej pomocy w sytuacji kryzysu emocjonalnego.
Doświadczenie kryzysu pojawia się wtedy, kiedy zderzamy się z okolicznościami, które przerastają nasze aktualne możliwości poradzenia sobie z nimi. Może to być np.: śmierć lub ciężka choroba bliskiej osoby, wypadek, bycie świadkiem przestępstwa, rozwód lub zdrada partnera, utrata pracy, ale również zdarzenia pozytywne np.: narodziny dziecka, wygrana w „totka”. Warto pamiętać, że kryzys nie jest oznaką słabości.
Celem interwencji kryzysowej jest doraźna pomoc w powrocie do równowagi i odzyskaniu sił w takim zakresie, aby możliwe było podjęcie bardziej długoterminowych działań, mających na celu rozwiązanie problemu. Problem, z którym się mierzymy, może przekraczać nasze aktualne możliwości. To jednak nie oznacza, że problem jest w ogóle nierozwiązywalny. Po prostu potrzebujemy więcej czasu, aby wypracować nowe mechanizmy i umiejętności, które pozwolą nam go oswoić i przezwyciężyć.
Interwencję kryzysową można porównać do pierwszej pomocy przedmedycznej, której instrukcje wiszą w wielu instytucjach i miejscach publicznych:
widzisz wypadek –> zabezpiecz miejsce zdarzenia –> wezwij pomoc –> sprawdź czy poszkodowany oddycha; jeśli nie – podejmij sztuczne oddychanie –> sprawdź, czy ma puls; jeśli nie – podejmij masaż serca –> czekaj na przyjazd karetki.
Podobnie „pierwsza pomoc psychologiczna” obejmuje m.in.:
udzielenie wsparcia emocjonalnego („złapanie oddechu”),
ocenę zagrożeń (myśli samobójcze, przemoc),
ocenę sytuacji (w szoku często tracimy zdolność trzeźwej oceny),
mobilizację zasobów,
wreszcie wspólne zdefiniowanie najpilniejszych kroków do podjęcia.
Kryzys jest normalną reakcją zdrowego człowieka na nienormalne okoliczności.
Po odzyskaniu równowagi pacjent będzie już zdolny samodzielnie pokierować dalszymi działaniami, w tym także korzystając z pomocy specjalisty odpowiedniego dla jego problemu: lekarza, prawnika, psychoterapeuty, terapeuty uzależnień. W praktyce interwencja kryzysowa obejmuje 3 sesje, z których każda ma określony cel i strukturę. Sesje odbywają się w odstępach kilkudniowych (do tygodnia), w zależności od potrzeb i stanu klienta. Czas trwania sesji to od 1-1,5 godz. (pierwsza sesja) do 0,5-1 godz. (ostatnia).
Nasi specjaliści
W naszym gabinecie specjalistą, który wspiera klientów z kryzysem emocjonalnym jest pani Kinga Brzewska.
Kinga Brzewska
Jestem psychoterapeutką Gestalt oraz interwentem kryzysowym.
Pracuję indywidualnie z osobami dorosłymi.