fbpx

Konsultacje seksuologiczne

Zaburzenia natury seksualnej można skutecznie leczyć lub pracować nad poprawą dobrostanu w tej ważnej sferze. Podobnie, jak w przypadku dolegliwości związanych ze stanem psychicznym, ważne jest ustalenie źródła trudności, z jakimi boryka się pacjent. Z pomocą może przyjść lekarz (np. ginekolog, urolog, psychiatra, neurolog, lekarz-seksuolog),  kiedy dysfunkcja ma charakter organiczny, oraz psycholog/psychoterapeuta-seksuolog w przypadku etiologii psychogennej, czyli związanej z psychiką. Często lekarz i terapeuta-seksuolog współpracują ze sobą, aby zwiększyć powodzenie leczenia. Większość trudności ze sferą seksualną jest jednak powiązana z psychiką i może mieć podłoże w mechanizmach funkcjonowania osoby, z tym jak postrzega siebie i relacje, które tworzy, swoją cielesność, rolę, orientację i tożsamość płciową. Czasem trudności wynikają po prostu z braku dostatecznej i rzetelnej wiedzy o funkcjonowaniu seksualnym człowieka i z obaw czy poczucia wstydu, żeby rozmawiać z partnerem o tym, co sprawia satysfakcję, a co jest przykre albo trudne do zaakceptowania.

W związku z tym, że seksualność człowieka i jego funkcjonowanie na tym polu jest wynikiem wielu czynników, można wyróżnić następujące obszary seksuologicznych trudności:

sfera dysfunkcji seksualnych takich jak: bolesność stosunków seksualnych (dyspareunia), niemożność odbycia stosunku (pochwica), zaburzenia erekcji, wytrysku, niemożność bądź trudności w osiągnięciu orgazmu,
zaburzenia popędu (nadmierny, obniżony), brak potrzeb seksualnych, awersja, odczuwanie braku satysfakcji seksualnej,
zaburzenia preferencji seksualnych tzw. parafilie np. fetyszyzm, oglądactwo,
zaburzenia tożsamości płciowej,
trudności w akceptacji i ujawnieniu orientacji seksualnej,
trudności w komunikowaniu się w parze odnośnie potrzeb seksualnych, dysfunkcyjne przekonania dotyczące seksualności, poczucie niedopasowania w parze,
potrzeba lepszego zrozumienia siebie oraz wsparcie i edukacja mające na celu lepsze poznanie siebie, urozmaicenie życia seksualnego i płynną komunikację w tym zakresie.

Umów się na wizytę    +48 730 110 477

Dużo kontrowersji, oporu, często wstydu ale i ciekawości może budzić pierwsza wizyta u seksuologa. Nic dziwnego – w końcu jest to niezwykle delikatna i intymna sfera funkcjonowania człowieka. Misternie przeplatają się pola: fizyczne – związane z cielesnością, funkcjonowaniem organizmu ale też psychiki, temperamentu, osobowości, osobistej historii i doświadczeń, aż po sferę społeczną, przekonania na temat seksu panujące w danym społeczeństwie (społeczności, rodzinie), funkcjonowanie w roli płciowej, aż w końcu po wyznanie i kulturę, które wyznaczają wartości i porządek, jak należy się zachowywać. Dlatego seksuolog w atmosferze szacunku oraz akceptacji i z delikatnością zadaje pytania o kłopot, z którym zgłasza się pacjent, uwzględniając każdą z wymienionych wyżej sfer oraz biorąc pod uwagę niepowtarzalne doświadczenie i przeżycia osoby. Pytania mają na celu zrozumienie trudności, przyjrzenie się mechanizmom i ustalenie wspólnie z klientem dalszego postępowania: czy trudność należy skonsultować z lekarzem, czy warto rozważyć inną formę pomocy, czy podjąć psychoterapię indywidualną, terapię pary, a może psychoedukację. Ważną informacją jest, że psycholog-seksuolog nie przeprowadza żadnych badań fizykalnych. Ponadto respektuje wartości, otwartość i gotowość osoby, która się do niego zgłasza, co oznacza, że nie stosuje żadnych metod perswazji i nacisku. To klient nawiguje – decyduje, na ile jest przekonany i ile czasu potrzebuje, żeby poczuć się na tyle bezpiecznie, aby porozmawiać o danej trudności, czy ujawnić temat, o którym potrzebuje powiedzieć. Jeśli uważasz, że konsultacja z psychologiem, specjalistą z zakresu seksuologii, byłaby dla Ciebie dobrym pomysłem, zapraszamy.

Nasi specjaliści

W naszym gabinecie psychologicznym konsultacje seksuologiczne prowadzą:

Natalia-Lachowicz-Wilk-Psycholog-Psychoterapeutka-Seksuolog

Natalia Lachowicz-Wilk

Jestem psychologiem, psychoterapeutką i seksuologiem.

Prowadzę psychoterapię indywidualną osób dorosłych, terapię par i konsultacje seksuologiczne.

Malgorzata-Pogorzelska-psycholog-certyfikowany-seksuolog-kliniczny-certyfikowany-terapeuta

Małgorzata Pogorzelska

Jestem psychologiem, seksuologiem klinicznym PTS i psychoterapeutą.

Pracuję z osobami dorosłymi i parami, również w języku angielskim.

Umów się na wizytę    +48 730 110 477

Cresta Social Messenger