O przymusie bycia szczęśliwym

Jak być szczęśliwym.

Powinniśmy być szczęśliwi. Mamy być uśmiechnięci, pełni energii, wypoczęci. Jeśli jesteś smutny, cierpisz, przygniata Cię ciężar życia – to znak, że coś z Tobą jest nie tak, gdzieś po drodze musiałeś popełnić błąd. Nieszczęśliwe życie jest nic nie warte. Jeśli czujesz się nieszczęśliwy, to musisz coś z tym zrobić. Pomysły są różne: zacznij biegać, medytuj, odżywiaj się zdrowo, a przede wszystkim – idź na terapię!

Wiara w uśmiechnięte zdjęcia znajomych, historie sukcesu zawodowego, cudowne związki, udane dzieci – to ślepa uliczka. Psychoterapia nie jest obietnicą przyszłego szczęścia – niestety.

Życie jest po prostu trudne. Nie można przejść przez nie z uśmiechem, w promieniach słońca i z wiatrem we włosach. Bywają chwile szczęśliwe, słoneczne – i je lubimy, ale nieuchronnie pojawią się też okresy trudne, przygniatające, ciemne – i od tych chcielibyśmy uciec. Tylko nikt (mało kto) nie wrzuca do sieci informacji o swoich porażkach, lękach, rozpaczy. Nie da się uniknąć cierpienia, bólu, porażek, bezradności
– dlatego nie należy traktować napotykanych trudności jako dowodu, że coś z nami jest nie tak. Że jest w nas jakiś feler, który przyciąga nieszczęścia.

Dzięki psychoterapii możesz lepiej zrozumieć siebie: zobaczyć co Ci służy, co Cię ogranicza, co Ci ciąży. Kiedy zrzucisz ten niepotrzebny ciężar, odrzucisz ograniczenia, to będzie Ci po prostu łatwiej radzić sobie z przeciwnościami losu. „Łatwiej” – nie znaczy „łatwo”. Kiedy zaakceptujesz, że życie jest trudne, przestaniesz przeciwności traktować jak „złośliwość” świata wymierzoną indywidualnie w Ciebie, będziesz mógł(a)
zacząć radzić sobie z nimi bez poczucia krzywdy i bez poczucia winy. Tylko (lub „aż”) takiego efektu możesz się spodziewać po psychoterapii.

Jako psychoterapeutka nie usunę Twojego cierpienia, nie mam takiej mocy. Mogę za to służyć Ci za lustro, w którym zobaczysz siebie i swoje problemy z innej perspektywy. Może wtedy dostrzeżesz też inne możliwości działania, a może uznasz, że z innej perspektywy ten widok jest możliwy do zaakceptowania? Jeśli chcesz, abym towarzyszyła Ci w tej drodze, to zapraszam Cię do zapisu na konsultacje.

Kinga Brzewska, kinga.brzewska@gmail.com, +48 606 633 931


Autorka

Kinga Brzewska – doświadczona psychoterapeutka gestalt i interwentka kryzysowa. Prowadzi konsultacje psychologiczne oraz psychoterapię indywidualną dla osób dorosłych, w języku polskim i angielskim. Ukończyła czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne w Szkole Psychoterapii Gestalt w Warszawie. Wspiera swoich klientów w zmaganiach z trudnymi emocjami, lękiem i depresją. Pomaga lepiej sobie radzić osobom doświadczającym trudności w relacjach a także tym, którzy stoją w obliczu trudnych decyzji lub życiowych kryzysów.

Rezerwacja terminów konsultacji psychologicznych lub sesji psychoterapii indywidualnej u pani Kingi możliwa tutaj: prosta rezerwacja

Tekstem „O przymusie bycia szczęśliwym” naszej psychoterapeutki Kingi Brzewskiej kontynuujemy cykl tekstów na tematy psychologiczno-psychoterapeutyczne. Mają one służyć refleksji, inspiracji i rozwojowi.

Comments are closed.