fbpx

Dlaczego warto się przytulać?

21 stycznia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przytulania. 🤗
 

🌸 Terapeutyczna moc przytulania

Kto z nas nie potrzebuje się czasem przytulić, żeby poczuć się lepiej? Szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy w stresie. Jedną z intuicyjnych reakcji na stres jest potrzeba, aby się do kogoś przytulić. Korzyści z przytulania są nieocenione. Dotyk pomaga w radzeniu sobie ze stresem przez mechanizmy fizjologiczne. Głaskanie, przytulenie, złapanie za rękę sygnalizuje nam bliskość i poczucie bezpieczeństwa.
 

🌿 Dlaczego przytulanie jest ważne?

Pozytywne efekty przytulania związane są z oksytocyną. Oksytocynę nazywa się często “hormonem miłości”. Uwalnia się, gdy się przytulamy lub nawiązujemy więzi. To właśnie dlatego bycie przytulanym jest tak przyjemne i tak ważne. Dotyk pełni bardzo ważną rolę w życiu człowieka i dlatego tak ważne jest regularne przytulanie się.
 
🌷 „By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie. By się rozwijać, trzeba dwunastu uścisków dziennie.” 🌷
Virginia Satir.
 

🌺 Warto się przytulać, ponieważ:

🥰 To poprawia relacje. Podczas przytulania wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zaufania i przynależności. Są to fundamenty wszystkich zdrowych relacji. Badania wykazały, że związki (damsko-męskie, rodzicielskie), w których ludzie przytulają się, a czasem nawet wzruszają, są silniejsze, trwalsze niż te, w których te praktyki są sporadyczne.
 
🥰 Jesteśmy narażeni na mniej stresu i lęku. Podczas przytulania w organizmie wytwarzana jest oksytocyna. Hormon ten zmniejsza poziom kortyzolu i obniża ciśnienie krwi. Dzięki temu czujemy się bezpiecznie, spada też ryzyko negatywnych reakcji w stresujących sytuacjach.
 
🥰 Czujemy się szczęśliwi. W momencie przytulania się wzrasta poziom serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Pomaga ona kontrolować poziom dopaminy, która może prowadzić do zachowań agresywnych.
 
🥰 Czujemy, że spada poziom napięcia. Przytulając partnera, dziecko czy zwierzę, wprowadzamy organizm w stan relaksu. Trzymanie za ręce, głaskanie, przytulanie, masowanie i serdeczne ściskanie mogą uspokoić nas w chwili stresu.
 
🥰 Zwiększa się poczucie własnej wartości. Od chwili urodzenia nasze doznania dotykowe zlokalizowane są w układzie nerwowym. Doświadczenie w dzieciństwie dotyku pełnego miłości rozwija w ludziach poczucie własnej wartości, które w życiu dorosłym jest zlokalizowane na poziomie komórkowym.
 
Przytulanie daje nam emocjonalne wsparcie i chroni nas przed złym wpływem stresu. Częste przytulanie zmniejsza objawy silnego stresu, takie jak podwyższone ciśnienie krwi, podwyższona obecność cytokin prozapalnych lub nadmierna odpowiedź układu immunologicznego na zwykłe wirusy przeziębienia.
 

☀ Przytulanie – ważny element w rozwoju dziecka

Przytulenie to pierwsza forma kontaktu, która umożliwia dziecku nawiązanie relacji z rodzicami 🤱. Jako pierwotna, niewerbalna forma komunikacji odgrywa zasadniczą rolę w procesie rozwoju maluchów. Chodzi tu zarówno o rozwój emocjonalny i społeczny dziecka, jak i wpływ na odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego.
 

💪 Siła przytulania

W podstawowym odruchu większość z nas rozumie przytulenie jako najprostszą, bardzo czytelną formę wyrażenia uczucia miłości rodzica względem dziecka. W rezultacie regularnie przytulane dziecko ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa i bliskości.
 

🙂 Przytulanie samego siebie – czy to ma sens?

Pandemia spowodowała, że przynajmniej na jakiś czas ograniczyliśmy kontakty między sobą. Można w pewien sposób zastąpić przytulanie z drugą osobą gestem wobec samego siebie. Uspokajająco i łagodząco zadziała na przykład położenie sobie dłoni na sercu. W badaniu osoby poddawane stresorom miały następnie mierzony poziom kortyzolu. Zarówno ci, którzy zostali przytuleni, jak i ci, którzy uspokajali siebie samych, mieli niższy poziom kortyzolu niż grupa kontrolna. Korzyści z przytulania można było także dostrzec w przypadku przytulenia nawet przez osobę obcą, chociaż zdecydowanie lepiej działa uścisk od kogoś bliskiego.
 
🤗 Przytulając bliska nam osobę, nie trzeba mówić nic. Przytulanie to nieme : „dobrze, że Jesteś” 🤗
 
autor: Julia Kiełbińska
 

Może być ilustracją przedstawiającą co najmniej jedna osoba, kwiat i tekst „PSYCHOLODZY CYNAMONOWA Teylati”

Comments are closed.

Cresta Social Messenger